2016 STLP State Championship Results 2018-02-12T13:25:19+00:00

STLP16: State Champions

Congratulations to all the winners!

Listed below are results from the STLP16 State Championships in the Showcase Project category, the Digital Products categories, the Live Performance categories, as well as recognition rosters for STLP16 Service Category Teams. For the first time, STLP is proud to provide links to digital media produced at STLP State and links to winning digital products.

STLP 16 Champions image

View the STLP16 Awards recorded live from Rupp Arena by our STLP Production Company team in conjunction with Kentucky State University production truck and the Kentucky Department of Education’s video production team.  (via KDE Media Portal)

Quick Jump to: STLP16 State Champions: Showcase Projects

Quick Jump to: STLP16 State Champions: Digital Product Categories (Digital Art, Manipulated Image, Documentary Video, etc.)

Quick Jump to: STLP16 State Champions: Live Performance Categories (RTTF, Coding Challenge, Certipalooza, etc.)

Quick Jump to: STLP16 State Service Category Teams (Social Media, Media Arts, Production Co., etc.) 

 

 

STLP16 State Champions: Showcase Projects

Best in State: K-5, 6-8, and 9-12 Divisions

District Name School Name Division Category Showcase Title
Owen County Bowling Elementary School (K-5) Community Service Safety First Weather
Owen County Maurice Bowling Middle School (6-8) Instructional iPace
Perry County Buckhorn High School (9-12) Instructional Space Math

 

 

Dave Sigler Award for Technical Excellence (Best Technical Project)

District Name School Name Division Category Showcase Title
Fayette County Jessie M. Clark Middle School (6-8) Technical Expertise Visa-Tube

 

 

 

Best In State Runner Up: Top 10 (listed alphabetically by district and school)

District Name School Name Division Category Showcase Title
Caverna Independent Caverna Elementary (K-5) Instructional Cooking with the Colonels
Crittenden County Crittenden County Middle School (6-8) Community Service The Tour Guide Time Machine
Fayette County Bryan Station High (9-12) Instructional AgendaBook
Fayette County Lafayette High School (9-12) Technical Expertise ChemEon
Jessamine County Red Oak Elementary (K-5) Community Service Online Lost and Found
Madison County Madison Central High School (9-12) Technical Expertise VeltOS
Pulaski County Northern Middle School (6-8) Instructional Go Global

 

 

Best in Showcase Group (listed alphabetically by district and school)

District Name School Name Division Category Showcase Title
Ashland Independent Oakview Elementary (K-5) Instructional How to at Oakview
Bourbon County Bourbon County Middle School (6-8) Community Service Bobert Visits the Middle School
Bowling Green Independent Potter Gray (K-5) Technical Expertise 3-D Magic Maker
Bowling Green Independent W.R. McNeill Elementary (K-5) Instructional 8 Habits = Great Leaders
Boyle County Woodlawn Elementary School (K-5) Instructional Tech Tips
Butler County Butler County Middle School (6-8) Instructional Animal Abuse Awareness
Caverna Independent Caverna Elementary (K-5) Community Service MAK-A-CARD
Certified Non-Public/Other DeSales High School (9-12) Community Service DeSales Technology & Science Youth Summer Camp
Certified Non-Public/Other Mary Queen of the Holy Rosary (6-8) Community Service What is Faith
Crittenden County Crittenden County Middle School (6-8) Community Service The Tour Guide Time Machine
Daviess County Audubon (K-5) Community Service Ready to Read
Daviess County Country Heights Elementary (K-5) Community Service CHES Tech Night
Daviess County Highland Elementary (K-5) Community Service Highland Hornet Treasure Keepers
Eminence Independent Eminence Elementary School (K-5) Instructional Science Superstars
Fayette County Athens-Chilesburg Elementary (K-5) Community Service ACE Morning Show
Fayette County Eastside Technical Center (9-12) Community Service Get Technical
Fayette County Edythe J. Hayes Middle School (6-8) Community Service WEJH Panther News Services
Fayette County Jessie M. Clark Middle School (6-8) Instructional Monster Squirrel (Formerly Google Classroom)
Fayette County Southern Middle School (6-8) Community Service Kentucky Kids Can Do Anything
Fleming County Fleming County High School (9-12) Technical Expertise FC Interagency
Floyd County Allen Central Middle School (6-8) Technical Expertise How Do I?
Floyd County May Valley Elementary (K-5) Community Service Helping Our community, One small Item at a Time
Fort Thomas Independent Highlands High School (9-12) Community Service MobileMenu
Franklin County Elkhorn Middle (6-8) Instructional Using Technology to Assist Special Needs Students
Franklin County Westridge Elementary (K-5) Community Service Westridge Elementary Timberwolf Culture Connectors
Greenup County Greenup County High School (9-12) Community Service Greenup Goes Global
Hardin County James T. Alton Middle School (6-8) Community Service Rachel’s Fun for Everyone Project
Hart County Cub Run Elementary (6-8) Instructional Bullying
Hazard Independent Hazard High School (9-12) Community Service “Photo Affects”
Hazard Independent Hazard Middle School (6-8) Technical Expertise Mortal Equations
Henry County iLEAD Academy (9-12) Community Service New Tech
Jefferson County Public Schools Field Elementary (K-5) Community Service Tech Clubs
Jefferson County Public Schools James E. Farmer Elementary (K-5) Instructional The NS Quest
Jefferson County Public Schools Kennedy Montessori Elementary (K-5) Instructional Paws for Southern Sudan
Madison County Madison Central High School (9-12) Technical Expertise VeltOS
Mason County Mason County Middle School (6-8) Community Service Unity Day
Morgan County Morgan County Middle School (6-8) Community Service How to Prepare for a Tornado
Owen County Maurice Bowling Middle School (6-8) Instructional #weknowlingo
Owen County Maurice Bowling Middle School (6-8) Community Service Owen Co. Alive, Watch Us Thrive
Owen County Maurice Bowling Middle School (6-8) Instructional Techboard
Owen County Owen County Elementary (K-5) Community Service PAW’S-itive Plans For Pups
Pike County Mullins Elementary School (6-8) Technical Expertise Full STEAM Ahead
Pikeville Independent Pikeville High School (9-12) Instructional Growing Appalachia
Powell County Bowen Elementary (K-5) Community Service Buccaneer Broadcasting
Powell County Bowen Elementary (K-5) Community Service Moral(e) Media
Pulaski County Northern Middle School (6-8) Instructional Go Global
Rowan County Rowan County Middle School (6-8) Community Service Combatting Community Hunger
Scott County Elkhorn Crossing School (9-12) Community Service Showcase Studio
Warren County Oakland Elementary (K-5) Community Service H.O.P.E.
Warren County Plano Elementary School (K-5) Community Service Feeding Families
Warren County Warren Central High School (9-12) Instructional Student2Student
Washington County Washington County High School (9-12) Technical Expertise WC Live

 

STLP16 State Champions: Digital Product Categories

Art on Demand: 9-12 Division

Art on Demand HS (9-12) First Elkhorn Crossing School Scott County
Art on Demand HS (9-12) Second Greenwood High School Warren County

 

Art on Demand: 6-8 Division

Art on Demand MS (6-8) First Elkhorn Middle Franklin County
Art on Demand MS (6-8) Second Henry Moss Middle School Warren County

 

 

Digital Art

Digital Art (6-8) First E.P. Ward Elementary Fleming County Windy Day Taylor Stamper http://www.fleming.kyschools.us/olc/page.aspx?id=9769&s=290
Digital Art (6-8) First Lebanon Middle Marion County Chillin’ Savannah Chapman http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=37241&c=37221&s=265
Digital Art (6-8) Second Mary Queen of the Holy Rosary Certified Non-Public/Other White Wolf Aiden Detwiler http://mqhrsstlp.weebly.com/digital-art.html
Digital Art (9-12) First North Hardin High School Hardin County Reborn Magic Sabriy Muhammad https://sites.google.com/a/hardin.kyschools.us/nhhs-trojan-pride/digital-art-sabriy-m-reborn-magic
Digital Art (9-12) Second North Hardin High School Hardin County Summer’s Room Zaria Bohannon https://sites.google.com/a/hardin.kyschools.us/nhhs-trojan-pride/digital-art-z-bohanon
Digital Art (K-5) Second Julius Marks Elementary Fayette County Family Photo Kendall Ford http://blogs.fcps.net/jmelib/2016-digital-art-1-family-photo/

 

 

Digital Photo

Digital Photo (6-8) First James T. Alton Middle School Hardin County Nature’s Eye Holly Hale https://sites.google.com/a/hardin.kyschools.us/hcs-instructional-technology/stlp-virtual-judging
Digital Photo (6-8) Second East Hardin Middle School Hardin County Winter Wonderland Alissa https://drive.google.com/open?id=0B-3Kv488d3jQNXVpVWJUM21uc28
Digital Photo (9-12) First Paul G. Blazer High School Ashland Independent Go Boom! Payton Scott http://www.ashland.kyschools.us/olc/page.aspx?id=53964&s=379
Digital Photo (9-12) Second Elkhorn Crossing School Scott County Shoes Brayden Woodard http://ecsstlp2016.weebly.com/digital-photo-product.html
Digital Photo (K-5) First Julius Marks Elementary Fayette County Death Valley Nayoung Kim http://blogs.fcps.net/jmelib/2016-photo-product-1/
Digital Photo (K-5) Second Bristow Elementary Warren County Head Held High Tanner Logsdon https://drive.google.com/open?id=0Bxx7raPhBHUVZ0NRTHc3SzJ5aHM

 

 

Documentary Video

Documentary (6-8) First SCAPA Fayette County Saving the VA Olivia Archdale https://www.youtube.com/watch?v=R8ypNN4fkgw
Documentary (6-8) Second Henry Moss Middle School Warren County We Notice You Kayla, Mytavia Hernandez, Graham http://henrymossstlp.weebly.com/documentary-video.html
Documentary (9-12) First Elkhorn Crossing School Scott County Lost and Found Gabriel Calubad http://ecsstlp2016.weebly.com/documentary-product.html
Documentary (9-12) Second South Warren Middle School Warren County Jody Booth
Documentary (K-5) First Ryland Heights Elementary Kenton County Tiny But Mighty Olivia York http://www.kenton.kyschools.us/36/Content2/24030
Documentary (K-5) Second Westridge Elementary Franklin County Suzanne Hensley: “Adopting” A Life Of Service Olivia, Rachel, & Leah Sharp, Wiley, & Gordon http://www.franklin.kyschools.us/DocumentaryProduct1.aspx

 

 

ePublishing

ePublishing (6-8) First Henry Moss Middle School Warren County Google Help Desk Ngoc, Diana, Ella Nguyen, Alonso, Alic http://googlehelpdesk.weebly.com/
ePublishing (6-8) Second Lebanon Middle Marion County A Christmas Carol Mason Sullivan http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=37224&c=37221&s=265
ePublishing (9-12) First Elkhorn Crossing School Scott County Old Friends Farm Claire Nickell http://ecsstlp2016.weebly.com/epublishing-product.html
ePublishing (9-12) Second Anderson County High School Anderson County The Process of Fracking William Johnson https://www.youtube.com/watch?v=ofn11aLSdYc&feature=youtu.be
ePublishing (K-5) First Kingston Elementary Madison County Rewards for Everyone Brooklyn White http://www.madison.k12.ky.us/userfiles/984/ePublishing%20-%20Brooklyn%20W_%20-%204th%20Grade.pdf
ePublishing (K-5) Second Allen County Intermediate Allen County ComparingLife in the Colonies CaitlynGracie HamiltonWilloughby http://www.allen.kyschools.us/CaitlynandGraciesEpublishing.aspx

 

 

Feature Video

Feature Video (6-8) First Drakes Creek Middle School Warren County Stress Babes Emily Moore http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=213185&s=1603
Feature Video (6-8) Second Bowling Green Jr. High Bowling Green Independent Health Fair 2015 Hannah Burt https://www.youtube.com/watch?v=aXq_9yf3dMk
Feature Video (9-12) First Elkhorn Crossing School Scott County Reveries of a Psychopath Zach DeMoor http://ecsstlp2016.weebly.com/feature-video-product.html
Feature Video (9-12) Second Elkhorn Crossing School Scott County Every Step You Take Oliva Burton http://ecsstlp2016.weebly.com/feature-video-product.html
Feature Video (K-5) First Westridge Elementary Franklin County How Not To Be Miss United States Student: A Pageantry Gone Wrong Tale Lauren, Audrey, Olivia, & Janay McGaughey, Ferguson, Swintosky, & Cook http://www.franklin.kyschools.us/FeatureFilmProduct2.aspx
Feature Video (K-5) Second Field Elementary Jefferson County Public Schools The Last Minute Stella Jones https://www.youtube.com/watch?v=FzF9Zuhmn2U

 

 

Avaya’s Get Certified!

Get Certified (9-12) First Franklin Simpson High School Simpson County Amber Kitchen http://fshswildcats.com/stlp/amber2.html
Get Certified (9-12) Second Bath County High School Bath County Get Certified! John Erwin http://www.bath.kyschools.us/1/Content2/41242

 

 

Graphic Design

Graphic Design (6-8) First Lebanon Middle Marion County Transform Your Future Bill Feese http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=37249&c=37221&s=265
Graphic Design (6-8) Second Lebanon Middle Marion County Don’t Shelve Your Talents Amber Perkins http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=37249&c=37221&s=265
Graphic Design (9-12) First Thomas Nelson High School Nelson County Human Nature Brandon Darby http://tnhsstlp.blogspot.com/p/brandon-ds.html
Graphic Design (9-12) Second South Warren High School Warren County MLKJr. Anna Sweets https://drive.google.com/folderview?id=0B_2mEteWrtpdQUNhMU0tRWJud28&usp=sharing
Graphic Design (K-5) First Julius Marks Elementary Fayette County Science  Fair C. J. Bachman http://blogs.fcps.net/jmelib/digital-art-1-2016/
Graphic Design (K-5) Second Mullins Elementary School Pike County Full STEAM Ahead Malorie Blackburn http://preview.tinyurl.com/zulpqdg

 

 

KATE 2016 Product: School Safety Superheroes

KATE Product (6-8) First Henry Moss Middle School Warren County Words Don’t Matter Jakelin, Alisa, Kaylyn, Katia Alfaro, Barzilova, Coburn, Cruz http://henrymossstlp.weebly.com/kate-school-safety.html
KATE Product (6-8) Second Henry Moss Middle School Warren County Self Harm Taelor, Amari, Erna Leach, Ray, Omerovic http://henrymossstlp.weebly.com/kate-school-safety.html
KATE Product (9-12) First Marion County High School Marion County KATE 2016 https://www.youtube.com/watch?v=qOfRuo75DVE
KATE Product (9-12) Second Central Hardin High School Hardin County Ron and Sally to the Rescue Kerilyn Baraby http://tech.hardin.kyschools.us/ms/player.asp?pub=tvp&vfile=Ron_Sally.mp4
KATE Product (K-5) First Westridge Elementary Franklin County School Safety Superheroes Kendall, Gregory, Garrison, & Alex Cook, Meyer, Graves, & Whitt http://www.franklin.kyschools.us/KATEProduct1.aspx
KATE Product (K-5) Second Bridgeport Elementary School Franklin County Secrets Aren’t Always Safe Alyssa M., Alanna M., Madison D., Shakeira W. http://www.franklin.kyschools.us/VideoUp/f4d9885e-aeb4-404a-b570-0067f4e7e249.mov.mp4

 

 

KSU GIS/Mapping Challenge

KSU GIS/Mapping (6-8) First Lebanon Middle Marion County Where Can Sex Offenders Not Live Grant Brown http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=37227&c=37221&s=265
KSU GIS/Mapping (6-8) Second Bondurant Middle School Franklin County Bondurant Campus Garrett Foster http://www.franklin.kyschools.us/KSUMaps.aspx
KSU GIS/Mapping (9-12) First Marion County High School Marion County Rural Kentucky Cemeteries Allie Evans http://kycemetery.weebly.com
KSU GIS/Mapping (K-5) Second Sand Gap Elementary Jackson County Walking Track Jordan & Dawson Howard & Herbal https://sites.google.com/site/sandgapstlp/2015—2016-dpoj
KSU GIS/Mapping (K-5) First Northern Elementary Scott County Goovy Six

 

 

Manipulated Photo

Manipulated Photo (6-8) First Bondurant Middle School Franklin County Ghost House Levi Belen http://www.franklin.kyschools.us/2016ManipulatedImage.aspx
Manipulated Photo (6-8) Second South Warren Middle School Warren County Boyce Grocery Nathan Bearden http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=214119&s=2618
Manipulated Photo (9-12) First Bath County High School Bath County From Ordinary To Extraordinary Lexie Craig http://www.bath.kyschools.us/1/Content2/40770
Manipulated Photo (9-12) Second Elkhorn Crossing School Scott County Pride Rock Sarah Eiffert http://ecsstlp2016.weebly.com/manipulated-image-product.html
Manipulated Photo (K-5) First Eminence Elementary School Eminence Independent “Be a Real Hero” Gus Curtsinger http://eisstlp.weebly.com/manipulated-images.html
Manipulated Photo (K-5) Second Flemingsburg Elementary Fleming County Sunglass Snow Day Erin Pease http://www.fleming.kyschools.us/olc/page.aspx?id=9814&s=168

 

 

Multimedia Content

Multimedia Content (6-8) First Lebanon Middle Marion County Historical St. Catherine Grant Brown http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=37222&c=37221&s=265
Multimedia Content (6-8) Second Henry Moss Middle School Warren County Colorful Candy Explosions Allie Hickman http://henrymossstlp.weebly.com/multimedia-content.html
Multimedia Content (9-12) First Marion County High School Marion County ASHG Teen Genes Allie Evans https://www.youtube.com/watch?v=IFrxKDpEpTU
Multimedia Content (9-12) Second Marion County High School Marion County The History of Nail Polish Allie Evans https://www.youtube.com/watch?v=b7wAho5mBSg
Multimedia Content (K-5) First Sutton Elementary Owensboro Independent Don’t Spread the Sneeze Tyler Strobel https://www.youtube.com/watch?v=BexycyJn8gA
Multimedia Content (K-5) Second Westridge Elementary Franklin County Stop The Digital Damage: Cyberbullying Caleb David http://www.franklin.kyschools.us/MultimediaProduct2.aspx

 

 

Music (Digital)

Music (6-8) First Henry Moss Middle School Warren County Mario’s Sort of Amazing Song Mario Hernandez http://henrymossstlp.weebly.com/music.html
Music (6-8) Second Carter G. Woodson Academy Fayette County Blazin Fire Rhyan Moseley https://soundation.com/user/rhyolo/track/blazin-fire
Music (9-12) First Franklin Simpson High School Simpson County Phone calls to Heaven Rachal & Emily Schmieder http://fshswildcats.com/stlp/Rachal&Emily.html
Music (9-12) Second Elkhorn Crossing School Scott County You’re Next Zach Crouch http://ecsstlp2016.weebly.com/digital-music-product.html
Music (K-5) First Westridge Elementary Franklin County Nature Walk Kylie White-Phillips http://www.franklin.kyschools.us/MusicProduct1.aspx
Music (K-5) Second Hattie C Warner Elementary Jessamine County Fast and Furious Kevin Rhoads https://youtu.be/VkuUcF9TH74

 

 

Photo on Demand

Photo on Demand (6-8) First Simons Middle School Fleming County Sarah Pease
Photo on Demand (6-8) Second Scott County Middle Scott County Stephanie Munoz
Photo on Demand (K-5) First Woodlawn Elementary School Boyle County Benjamin Guerrant
Photo on Demand (K-5) Second Anne Mason Elementary Scott County Emma Boehm

 

 

Presenters

Presenter (6-8) First Eminence Middle School Eminence Independent A Teen’s Totally Techy Teacher Tools Brooke Berry http://eisstlp.weebly.com/presentation.html
Presenter (6-8) Second Drakes Creek Middle School Warren County Robotics Spencer &Trenton Blackburn & Dombowitz http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=213170&s=1603
Presenter (9-12) First Paul Laurence Dunbar High School Fayette County Media Arts Interview Nicholas Imam http://bit.ly/1SqlMdy
Presenter (9-12) Second Marion County High School Marion County GIS Allie Evans https://www.youtube.com/watch?v=RQnmUuVwGIc
Presenter (K-5) First Northern Elementary Pendleton County Scratch Jacob & Conway Sanning & Wyatt http://www.pendleton.kyschools.us/olc/page.aspx?id=15810&s=350
Presenter (K-5) Second Julius Marks Elementary Fayette County How To Use Garage Band Myles Moesley http://blogs.fcps.net/jmelib/2016-presenter/

 

 

PSA Video

PSA (6-8) First Southern Middle School Fayette County Panic Attack Southern Films https://www.youtube.com/watch?v=RH0GGtB6bB0
PSA (6-8) Second Caldwell County Middle School Caldwell County The Killer Addi Perkins https://www.youtube.com/watch?v=9XRGsq2bEN0
PSA (9-12) First Bowling Green High School Bowling Green Independent Bullying Is Bullying Michael Manning http://www.b-g.k12.ky.us/olc/page.aspx?id=99103&s=1051
PSA (9-12) Second Marion County High School Marion County CTE https://www.youtube.com/watch?v=RRAApbiTI3g
PSA (K-5) First Northern Elementary Pendleton County Teamwork Gracie, Jamie, Lindsey, & Reese Smith, Danna, Arkenau, & Barlow http://www.pendleton.kyschools.us/olc/page.aspx?id=15809&s=350
PSA (K-5) Second Owingsville Elementary School Bath County No Messing Around AJ Conyers https://youtu.be/go6fGViscps

 

 

Storytelling

Storytelling (6-8) First Mary Queen of the Holy Rosary Certified Non-Public/Other When the Sun Meets the Moon Olivia Bellas http://mqhrsstlp.weebly.com/digital-art.html
Storytelling (6-8) Second Butler County Middle School Butler County The Sound Hezekiah Pendley http://www.butlerschools.net/2/Content2/436
Storytelling (9-12) First Greenwood High School Warren County Ksporke Christine DiMeo http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=214257&s=13630
Storytelling (9-12) Second Marion County High School Marion County Running Allie Evans https://www.youtube.com/watch?v=w0Ex1Mp6Tr4
Storytelling (K-5) First Metcalfe County Elementary Metcalfe County Best Friends Brianna Baier https://sites.google.com/site/mcesstlp/bestfriends?pageUrlChanged=bestfriends
Storytelling (K-5) Second Westridge Elementary Franklin County The Video Game Nathan Gabbard http://www.franklin.kyschools.us/StorytellingProduct2.aspx

 

 

Technical Writing

Technical Writing (6-8) First Simons Middle School Fleming County Fitbit Madison Patrick http://www.smslibrary.org/Documents/Fitbit%20Technical%20Writing%20Final%20Draft.pdf
Technical Writing (9-12) First Monroe County High School Monroe County Malware Removal Trevor Hall  http://www.monroe.kyschools.us/1/Content2/21088
Technical Writing (9-12) Second Franklin Simpson High School Simpson County How to Remove a Hard Drive Jack Elliott http://fshswildcats.com/stlp/jack.html
Technical Writing (K-5) First Northern Elementary Pendleton County iMovie: Take One Annie Redden http://www.pendleton.kyschools.us/olc/page.aspx?id=15774&s=350
Technical Writing (K-5) Second Northern Elementary Pendleton County Updating Your BluRay Player Elissa Blackaby http://www.pendleton.kyschools.us/olc/page.aspx?id=15799&s=350

 


 

STLP16 State Champions: Live Performance Categories

Bench Challenge

Bench Challenge (K-5) First Fayette County Dixie Magnet Elementary Lauren & Jenna Morris & Matney
Bench Challenge (K-5) Second Simpson County Lincoln Elementary School David & Jack Brown &Jeffers
Bench Challenge (9-12) First Hardin County North Hardin High School Jason & Elrad Sogan & Malunay
Bench Challenge (9-12) Second Barren County Barren County High School Jacob & Bailey Crain & Moore
Bench Challenge (6-8) First Floyd County Allen Central Middle School Landon & Paul Hall & Sparkman
Bench Challenge (6-8) Second Ashland Independent Ashland Middle School Zach & Blake Lee & Spangley

 

 

Certipalooza: KY Imagine Academy/Microsoft/Certiport’s Certipalooza

Certipalooza – Excel (9-12) First Pulaski County Pulaski County High School Cooper Haynes
Certipalooza – Excel (9-12) Second Fayette County Henry Clay Michaka Phan
Certipalooza – MTA (9-12) First Shelby County Shelby County ATC Jacob Turner
Certipalooza – MTA (9-12) Second Shelby County Shelby County ATC Justin Tuttle
Certipalooza – PowerPoint (9-12) First Shelby County Shelby County ATC Victoria Hargadon
Certipalooza – PowerPoint (9-12) Second Mason County Mason County High School David Thornberry
Certipalooza – Word (9-12) First Campbell County Campbell County High School Emma Cummins
Certipalooza -Word (9-12) Second Mason County Mason County High School Zach Ashcraft

 

 

Cinemania (visit http://kycinemania.org to view submissions)

Cinemania (K-5) First Jefferson County Field Elementary Field Falcons
Cinemania (K-5) Second Boyle County Woodlawn Elementary School Woodlawn Elementary School
Cinemania (9-12) First Larue County Larue County High School Techno Maniacs
Cinemania (9-12) Second Boyle County Boyle County High School Boyle Co High School
Cinemania (6-8) First Fayette County Southern Middle School Southern Films
Cinemania (6-8) Second Franklin County Elkhorn Middle EMS Team

 

 

Coding Challenge (visit Henry County School’s STLP Coding Challenge website)

Coding Challenge (9-12) First Berea Independent Berea Community High Conner Bondurant
Coding Challenge (9-12) Second Warren County Greenwood High School Oscar Skeen

 

 

Minecraft: Dell & Microsoft Gaming

Dell & Microsoft Gaming (K-5) First Ashland Independent Charles Russell
Dell & Microsoft Gaming (K-5) Second Jessamine County Wilmore Elementary
Dell & Microsoft Gaming (9-12) First Jessamine County Jessamine Career & Technology Center
Dell & Microsoft Gaming (9-12) Second Scott County Elkhorn Crossing School
Dell & Microsoft Gaming (6-8) First Warren County Henry Moss Middle School
Dell & Microsoft Gaming (6-8) Second Powell County Powell Co. Middle School

 

 

EKU Aviation Challenge

EKU Aviation (9-12) First Hardin County North Hardin High School Dylan Mahanna
EKU Aviation (9-12) Second Monroe County Monroe County High School Austin Collins
EKU Aviation (6-8) First Marion County Lebanon Middle Mason Sullivan
EKU Aviation (6-8) Second Marion County Lebanon Middle Breanna Mattingly

 

 

Extreme Networking Challenge

Extreme Networking (9-12) First Berea Independent Berea Community High Greg Schloemer
Extreme Networking (9-12) Second Washington County Washington County High School Aaron Smith

 

 

 

Flight Sim

Flight Sim (K-5) First Bath County Owingsville Elementary School Blake Ott
Flight Sim (K-5) Second Gallatin County Gallatin County Upper Elementary Levi Urso

 

 

 

Georgetown College Robotics Use

G-Town Robotics (K-5) First Jefferson County Field Elementary Gwyneth & Holland Cunningham & Baker
G-Town Robotics (K-5) Second Trimble County Bedford Elementary School Zachary & Luke Burkhardt & Mullins
G-Town Robotics (9-12) First Jefferson County Southern High School Jasmin Martinez
G-Town Robotics (9-12) Second Gallatin County Gallatin County High School Jordan & Tim Wilson & Bisson
G-Town Robotics (6-8) First Pike County Millard Adam & Taylor Conn & Hopkins
G-Town Robotics (6-8) Second Jefferson County Meyzeek Jackson & Liam Griggs & Spurlock

 

 

Game Design Challenge

Game Design Challenge (9-12) First Jessamine County Jessamine Career & Technology Center (not the one in database)
Game Design Challenge (9-12) Second Hart County Hart County High School Abigail Waddle
Game Design Challenge (6-8) First Campbell County Campbell County Middle Girlz Got Game!
Game Design Challenge (6-8) Second Bath County Bath County Middle School Rock N’ Roll

 

 

Geotechnology and Geospatial Literacy Challenge

Geotechnology (9-12) First Marion County Marion County High School Rural KY Cemeteries
Geotechnology (6-8) First Marion County Lebanon Middle Where Can Sex Offenders Not Live

 

 

Help Desk Support Challenge

Help Desk (K-5) First Jessamine County Wilmore Elementary The iTeam
Help Desk (K-5) Second Pendleton County Northern Elementary Ella, Katy and Rylan
Help Desk (9-12) First Jessamine County Jessamine Career & Technology Center Abraham Linksys
Help Desk (9-12) Second Christian County Gateway Academy to Innovation & Technology Gateway Academy’s Technology Help Desk
Help Desk (6-8) First Bowling Green Independent Bowling Green Jr. High BGJHS Pride Squad
Help Desk (6-8) Second Bath County Bath County Middle School BCMS Help Desk

 

 

Heritage Council

Heritage Council (K-5) First Scott County Northern Elementary NES Stars
Heritage Council (K-5) Second Jessamine County Wilmore Elementary WES Productions
Heritage Council (9-12) First Warren County South Warren High School South Warren Heritage
Heritage Council (9-12) Second Scott County Elkhorn Crossing School Senior Showcase Studio
Heritage Council (6-8) First Warren County South Warren Middle School Spartans on the Square
Heritage Council (6-8) Second Allen County James E Bazzell Middle School Patriot Productions

 

 

KY Travel: There’s Only One Kentucky!

KY Travel (K-5) First Pendleton County Northern Elementary Chase and Nick
KY Travel (K-5) Second Warren County Rich Pond Elementary Treasures of Bowling Green
KY Travel (9-12) First Warren County Greenwood High School Kentucky…Home.
KY Travel (9-12) Second Warren County South Warren High School South Warren Travel
KY Travel (6-8) First Warren County South Warren Middle School The Mysterious Mysteries of Bowling Green
KY Travel (6-8) Second Jefferson County Public Schools Olmsted North Olmsted North

 

 

Newscast

Newscast (K-5) First Franklin County Westridge Elementary Westridge Wolf Pack News
Newscast (K-5) Second Scott County Northern Elementary STAR News
Newscast (9-12) First Warren County Greenwood High School Gator Newscast
Newscast (9-12) Second Hardin County North Hardin High School North News
Newscast (6-8) First Bowling Green Independent Bowling Green Jr. High BGJHS Student News
Newscast (6-8) Second Pulaski County Northern Middle School Northern News

 

 

Northern Kentucky University Mobile App Design Challenge

NKU Mobile App (K-5) First Carroll County Cartmell Elementary Panthers
NKU Mobile App (K-5) Second Pendleton County Northern Elementary Addi and Courtney
NKU Mobile App (9-12) First Mason County Mason County High School MCHS ICS
NKU Mobile App (9-12) Second Oldham County Oldham County High School OCHS Apps/STEM App
NKU Mobile App (6-8) First Campbell County Campbell County Middle App Attackers
NKU Mobile App (6-8) Second Carroll County Carroll county Middle Carroll County Middle School

 

 

Proven Learning Quick Tech Recall

Quick Recall (K-5) First Allen County Allen County Intermediate Cole Meador
Quick Recall (K-5) Second Pendleton County Southern Elementary Emma Gillespie
Quick Recall (9-12) First Fayette County Bryan Station High Drake Witt
Quick Recall (9-12) Second Hardin County North Hardin High School Jason Sogan
Quick Recall (6-8) First Bath County Bath County Middle School Samuel Bodine
Quick Recall (6-8) Second Jefferson County Public Schools Olmsted North Aiden McKinley

 

 

Racing to the Future (bracket racing results)

RTTF (K-5) First Fayette County Cassidy Elementary School Sydney Shelby
RTTF (9-12) First Fayette County Tates Creek High School Stan Shelby Jr.
RTTF (9-12) Second Monroe County Monroe County High School Alayna Collins
RTTF (6-8) First Monroe County Monroe County Middle School Jonah Ford
RTTF (6-8) Second Monroe County Monroe County Middle School Emmanuel Kalles-Gonalzes
RTTF (K-5) Second Barren County Park City Elementary Gavin McCord

 

 

Racing to the Future (Design Challenge results)

RTTF – Design (K-5) First Fayette County Cassidy Elementary School Sydney Shelby
RTTF – Design (K-5) Second Madison County Waco Brylee Barrett
RTTF – Design (9-12) First Fayette County Tates Creek High School Stan Shelby Jr.
RTTF – Design (9-12) Second Barren County BAVEL William Sutkowski
RTTF – Design (6-8) First Fleming County Simons Middle School Blake McKibben
RTTF – Design (6-8) Second Anderson County Anderson County Middle SChool CoraBeth Collins

 

 

RCX: Robo Challenge Xtreme

To view results, please visit: http://rcxrobot.org/pages/kentucky-state-stlp-state-championship

Sumo Bot

SumoBot (K-5) First Jefferson County Public Schools Brandeis Elementary Salil & Louie Kothari & Xu
SumoBot (K-5) Second Fayette County Picadome Elementary Logan & Rylan Bittner & Bittner
SumoBot (9-12) First Fayette County Bryan Station High Hannah Spencer Pope
SumoBot (9-12) Second Jefferson County Public Schools Southern High School Michael & Josh Johnston & Lawson
SumoBot (6-8) First Jefferson County Public Schools Meyzeek Harshith & Shireesh Gontla & Kumar
SumoBot (6-8) Second Jessamine County West Jessamine Middle Ethan & Drew Gillispie & Workman

 

 

University of Kentucky Computer Science Challenge

UK Computer Sci (K-5) First Pendleton County Southern Elementary Morgan & Hannah Hart & Thomas
UK Computer Sci (K-5) Second Pendleton County Southern Elementary Billy & Emily Brinkdoepke & Best
UK Computer Sci (9-12) First Warren County Greenwood High School Tanner Willis
UK Computer Sci (9-12) Second Fayette County Eastside Technical Center Mustapha & Mary Muhammad & Malscot
UK Computer Sci (6-8) First Henry County Henry County Middle School Zach & Adam Rankin & Porter
UK Computer Sci (6-8) Second Bath County Bath County Middle School N.R.  & Logan Barnes & Smith

 

University of Kentucky Engineering: Minds on Innovation

UK Engineering (9-12) First Marion County Marion County High School One Crank
UK Engineering (9-12) Second Warren County Warren Central High School Pat-Pat
UK Engineering (6-8) First Hardin County James T. Alton Middle School Sean & Travis
UK Engineering (6-8) Second Warren County Henry Moss Middle School Mario Hernandez

 

 

University of Louisville: Podcasting

UL Podcast (K-5) First Jefferson County Public Schools Crums Lane Elementary Crums Lane- Drink Water!
UL Podcast (9-12) First Marion County Marion County High School A&A+J
UL Podcast (6-8) First Marion County Lebanon Middle WLMS News/Lebanon Middle

 

 

Website Design Challenge

Web Design Challenge (K-5) First Warren County Rich Pond Elementary William Trussell
Web Design Challenge (K-5) Second Carroll County Cartmell Elementary Mallory Coghill
Web Design Challenge (9-12) First Fayette County Bryan Station High Abdullah Ali
Web Design Challenge (9-12) Second Wayne County Wayne County High School Brandon Catron
Web Design Challenge (6-8) First Warren County Henry Moss Middle School Katia Cruz
Web Design Challenge (6-8) Second Berea Independent Berea Middle Coleman Reed

 

STLP16 State Champions: Service Category Teams

 

Engineers: Led by Casey Woods, Dayton Independent Schools

Service Team First Name Last Name District Name School Name
Engineers Kenton Carrier Boyle County Boyle County HS
Engineers Taytum Lovelace Christian County Gateway Academy to Innovation & Technology
Engineers Stevie (Samuel) Tolliver Ashland Independent Paul G. Blazer HS
Engineers Daniel Weigle Jessamine County Jessamine Career & Technology Center
Engineers Jacob Crain Barren County Barren County HS
Engineers Hailie Eastburn Cumberland County Cumberland County High School
Engineers Raven Sibley Christian County Gateway Academy to Innovation & Technology
Engineers Thomas Hays Jessamine County Jessamine Career & Technology Center
Engineers Jonathan Morford Jessamine County Jessamine Career & Technology Center
Engineers Atticus Sander Pike County Shelby Valley HS
Engineers Katelyn Rice Shelby Collins HS
Engineers Clair Pozgay Nelson Nelson County HS
Engineers Brandon Hart Campbell County Campbell County HS
Engineers Adam Issac Desales High School
Engineers Akshay Kalose Fayette County Lafayette HS

 

 

Blogger Corps Team: Led by Lisa Weedman, Carroll County Schools

Be sure to visit the STLP News section to read entries from the Blogger Corps team.

Service Team First Name Last Name Division District Name School Name
Blogger Corps Skylar and Taylor Hensley and Miller (6-8) Boyle County Boyle County Middle School
Blogger Corps Rebekah Lynn (6-8) Eminence Independent Eminence Middle School
Blogger Corps Chloe Allen (6-8) Marion County Lebanon Middle
Blogger Corps Josie Benningfield (6-8) Marion County Lebanon Middle
Blogger Corps Kyrsten Hill (9-12) Campbellsville Independent Campbellsville High School
Blogger Corps Emily Squires (9-12) Campbellsville Independent Campbellsville High School
Blogger Corps Bailey Pedigo (K-5) Barren County Austin Tracy Elementary
Blogger Corps Kailtyn Hester (K-5) Barren County Austin Tracy Elementary
Blogger Corps Alex Chiles (K-5) Fayette County Julius Marks Elementary

 

 

 

Live Reporting Service: Led by Reggie Taylor, Owen County Schools

Service Team First Name Last Name District School Name Grade Division
Live Reporting Service Sam Ganster Boone County CAMP ERNST MIDDLE SCHOOL (6-8)
Live Reporting Service Ana Hernandez Christian County Millbrooke Elemetnary (6-8)
Live Reporting Service Haylee James Bullitt County Zoneton Middle School (6-8)
Live Reporting Service Ethen Miller Pike County Dorton Elementary School (6-8)
Live Reporting Service Reese Sexton Wayne County Wayne County Middle School (6-8)
Live Reporting Service Nicholas Shearer Wayne County Wayne County Middle School (6-8)
Live Reporting Service Keegan Solmos Nelson County Bloomfield Middle School (6-8)
Live Reporting Service Abigail Stoffel Hazard Independent Hazard Middle School (6-8)
Live Reporting Service Madelyn Yonts Warren County South Warren Middle School (6-8)
Live Reporting Service Jarid Casebolt Bellevue Independent Bellevue High School (9-12)
Live Reporting Service Allyson Douglas Warren County South Warren High School (9-12)
Live Reporting Service Hannah Griffith Breathitt County Breathitt High School (9-12)
Live Reporting Service Rachel Meece Christian County Hopkinsville High School (9-12)
Live Reporting Service Evan Smiley Meade County Meade County High School (9-12)
Live Reporting Service Kendra Willis Bath County Bath County High School (9-12)
Live Reporting Service Abraham Beebe Pendleton County Northern Elementary (K-5)
Live Reporting Service Emma Buss Fayette County Julius Marks Elementary (K-5)
Live Reporting Service Jennifer Pineda Warren County Lost River Elementary (K-5)
Live Reporting Service Madeline Tobbe Bullitt County Crossroads Elementary School (K-5)

 

 

Media Arts Team: Led by Gina Ryan, Hardin County Schools

Media Arts Team created videos throughout the day of STLP16.  Their videos were highlighted during our STLP16 Awards Show. Thanks to Ms. Ryan and her Media Arts team for their work!

STLP Media Arts Team: Overview of STLP16 State Championship

 

Screen Shot 2016-05-24 at 9.39.44 AM

 

 

 

 

 

 

STLP Media Arts Team: Elementary Video Feature

Screen Shot 2016-05-24 at 9.38.50 AM

 

 

 

 

 

 

 

STLP Media Arts Team: Middle and High School Video Feature

Screen Shot 2016-05-24 at 9.38.04 AM

 

 

 

 

 

 

 

Service Team First Name Last Name District School Name Grade Division
Media Arts Service Elijah Lundy Bullitt County Bernheim Middle School (6-8)
Media Arts Service Rachel Thomas Warren County South Warren Middle School (6-8)
Media Arts Service Amanda Joslin Mason County Mason County High School (9-12)
Media Arts Service Wes Mills Pulaski County Southwestern High School (9-12)
Media Arts Service Roberto Monraga Madison County Madison Central High School (9-12)
Media Arts Service Cody Riddle Pike County Shelby Valley High School (9-12)
Media Arts Service Jack Shirley Clark County George Rogers Clark High School (9-12)
Media Arts Service Fiona Waters Scott County Elkhorn Crossing School (9-12)
Media Arts Service Jesse Witt Pendleton County Pendleton County High School (9-12)
Media Arts Service Allyson Doyle Livingston County Livingston Central (9-12)
Media Arts Service Jack Segal Mason County Mason County High School (9-12)
Media Arts Service Jonathon Taylor Pike County Shelby Valley High School (9-12)

 

 

Production Company Team: Led by Jim Seward, Bellevue Independent Schools

Service Team First Name Last Name District School Name Grade Division
Production Company Service Cody Arnold Nelson County Bloomfield Middle School (6-8)
Production Company Service Jaylon Taggart Christian County Hopkinsville Middle School (6-8)
Production Company Service Cameron Kitchens Livingston County Livingston Central (9-12)
Production Company Service Aaron Lepisto Scott County Elkhorn Crossing School (9-12)
Production Company Service Travis Pendygraft Barren County Barren County High School (9-12)
Production Company Service Aaron Russell Barren County Barren County High School (9-12)
Production Company Service AJ Smith Pendleton County Pendleton County High School (9-12)
Production Company Service Cole “Crock” Stephens Pulaski County Southwestern High School (9-12)

 

 

Scratch Ambassadors: Led by Leanna Prater and Fayette Co. Office of Instructional Tech

Service Team First Name Last Name District School Name Grade Division
Scratch Ambassador Jameson Allen Warren County South Warren Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Cole Bell Wayne County Wayne County Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Hunter Bradley Bath County Bath County Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Hunter Bradley Bath County Bath County Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Katalina Byrd Marion County Lebanon Middle (6-8)
Scratch Ambassador Andrew Coyle Bath County Bath County Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Trenton Dambrowitz Warren County Drakes Creek Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Trevor Dodson Pike County Mullins Elementary School (6-8)
Scratch Ambassador Kasey Johnson Mason County Mason County Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Ashton Montgomery Eminence Independent Eminence Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Clayton Palm-Traylor Caldwell County Caldwell County Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Bailey Patterson Marion County Lebanon Middle (6-8)
Scratch Ambassador Nate Roberts Pike County Mullins Elementary School (6-8)
Scratch Ambassador Evan Taylor Wayne County Wayne County Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Jackson Williams Jefferson County Public Schools Noe Middle School (6-8)
Scratch Ambassador Paxton Barnett Fayette County Eastside Technical Center (9-12)
Scratch Ambassador Quinton Bryson Fayette County Carter G. Woodson Academy (9-12)
Scratch Ambassador Alex Epperson Certified Non-Public/Other iLEAD Academy (9-12)
Scratch Ambassador Thomas Hager Pike County Belfry High School (9-12)
Scratch Ambassador Keegan Lockhart Fayette County Carter G. Woodson Academy (9-12)
Scratch Ambassador Alex Medley Fayette County STEAM Academy (9-12)
Scratch Ambassador Phillip Wilkerson Russellville Independent Russellville JR/SR High (9-12)
Scratch Ambassador Caleb Boles Fayette County Wellington Elementary (K-5)
Scratch Ambassador Tori Brown Ashland Independent Charles Russell (K-5)
Scratch Ambassador Jackson Jones Jessamine County Red Oak Elementary (K-5)
Scratch Ambassador Maerose Monin Jefferson County Public Schools Field Elementary (K-5)
Scratch Ambassador Mara Neace Jackson County Tyner Elementary (K-5)
Scratch Ambassador Todd Prater Floyd County James A. Duff Elementary (K-5)
Scratch Ambassador Logan Quinn Jessamine County Red Oak Elementary (K-5)
Scratch Ambassador Henry Rawlings Bath County Owingsville Elementary School (K-5)
Scratch Ambassador Milo Roarig Fayette County Wellington Elementary (K-5)
Scratch Ambassador Conner Robbins Ashland Independent Charles Russell (K-5)
Scratch Ambassador Jacob Sanning Pendleton County Northern Elementary (K-5)
Scratch Ambassador Connor Shelton Jackson County Tyner Elementary (K-5)
Scratch Ambassador Cooper Smoot Bath County Owingsville Elementary School (K-5)
 Scratch Ambassador

 

Scratch Ambassador

Gianna

 

Noelani

 Gomez

 

O’Brien

 Fayette County

 

Fayette County

 Southern Elementary

 

Southern Elementary

 (K-5)

 

(K-5)

 

Social Media Team: Led by Susan Vincentz, Bullitt County Public Schools

Follow the STLP Social Media feeds at:

 

Service Team First Name Last Name District Name School Name Division
Social Meda Service Abby Rose Carroll County Carroll county Middle (6-8)
Social Meda Service Paige Dabney Campbellsville Independent Campbellsville High School (9-12)
Social Meda Service Curtis Faughn Trigg County Trigg County High (9-12)
Social Meda Service Hallie Hamilton Marion County Marion County High School (9-12)
Social Meda Service Luis Hernandez Washington County Washington County High School (9-12)
Social Meda Service Caleb Mensah Fayette County Carter G. Woodson Academy (9-12)
Social Meda Service Josh Wooldridge Fayette County Eastside Technical Center (9-12)
Social Media Service Jaylon Taggart Christian County Hopkinsville Middle School (6-8)
Social Media Service Paige Tryon Bullitt County Zoneton Middle School (6-8)
Social Media Service Kirsty Beckett Mason County Mason County High School (9-12)
Social Media Service Madison Priddy Warren County South Warren High School (9-12)
Social Media Service Alex Wright Mason County Mason County High School (9-12)

Upcoming Events

There are no upcoming events at this time.