STLP16: Master Schedule of Events

Options: click here to download a printable copy of the STLP16 Master Schedule — or — (recommended) load the free STLP app on to your smart device.  Search your app store for “STLP” and get connected today!

#STLP16      STLP State Championship Schedule – Rupp Arena – 04.22.16

Start   End Category    (Alphabetically) Location (click for map) Description
9:30 AM Teams Allowed to Enter All Locations  Schools may enter Heritage Hall, Thoroughbred, Bluegrass and Rupp Arena to drop off products, set up presentations, or sign up for live performance judging times
11:00 AM 3:30 PM STLP Playground Opens Rupp Arena  Explore hands on activites with Awesome Inc., Let’s Start Coding, STLP Scratch Ambassadors, and KET while also cheering on your school in various competitions held in/around Rupp
11:00 AM 1:00 PM Art on Demand (HS and MS) Elkhorn Room C [icon name=”icon-map-marker”] One student creates an original piece of art using the prompt, theme and Photoshop/GIMP (Check in, set up BYOD laptop at 10:30 AM)
11:00 AM 12:00 PM Avaya Get Certified! Rupp Arena (Avaya Booth) [icon name=”icon-map-marker”] Finalists report with poster/presentation.  Sign up for presentation time
11:00 AM 4:00 PM Bench Challenge Rupp Press Room (Dressing Rooms) [icon name=”icon-map-marker”] Two students must apply; reply to questions, best scorers troubleshoot a computer onsite (11-12:30 Team Check in & Test. 2:00-3:00 9-12 Division Finalists. 3:00-4:00 6-8 Division Finalists)
11:00 AM 4:00 PM Certipalooza (MS/Certiport) Elkhorn Room D [icon name=”icon-map-marker”] Open to 9-12 students.  Collect as many MS certification as you can in one day!  Registered participants guaranteed a spot — walk ons will be first come, first served while spots available.
11:00 AM 3:00 PM Cinemania Heritage Ballroom 1 [icon name=”icon-map-marker”] Using a given prompt, one team creates and posts a video within 48 hours of the state event (Judges report only – no student responsibility for event)
11:00 AM 3:00 PM Coding Challenge Thoroughbred Room 2 [icon name=”icon-map-marker”] One student finds a solution to a prompt by creating a script/code
11:00 AM 4:00 PM Dell & Microsoft Gaming: Minecraft Heritage Ballroom 3 [icon name=”icon-map-marker”] Hands-on with Minecraft in a non-competitive activity open to everyone (Minecraft Challenge competition happened before State, watch Wall of Winners for Finalist Announcements)
9:45 AM 3:00 PM Digital Art Product – Drop Off Rupp Floor  [icon name=”icon-map-marker”] One student creates original digital art (Student drop off matted piece — as described in rubric — between 9:45 and 10:45 am).  Return at 3:00 for Ribbon Presentation and to collect piece.
12:00 PM 12:30 PM Documentary Video Product Rupp Floor (Video Festival on Stage)  [icon name=”icon-map-marker”] One team creates an original documentary video using new footage.  Finalist will premeier on screen during Documentary Video Festival starting at 12 PM
11:00 AM 4:00 PM EKU Aviation Thoroughbred Room 3  [icon name=”icon-map-marker”] One student plans a flight.  Review rubric to be certain all required tools are ready.
9:00 AM 7:30 PM Engineer Service Heritage Hall – Engineer Desk  [icon name=”icon-map-marker”] STLP Engineers provide all manner of technical support for the STLP State Championship
10:30 AM 11:00 AM ePublishing Product Thoroughbred Room 5  [icon name=”icon-map-marker”] One team creates a published product used by a class/school/community. (Student drops off product.  Watch Wall of Winners for Finalist Announcement)
11:00 AM 4:00 PM Extreme Networking Challenge Rupp Floor  [icon name=”icon-map-marker”] One student takes a written test and best scorers troubleshoot network issues onsite (11:00 – 1:00 All Grades Take Test, 2:00 – 4:00 Final Round)
11:15 AM 11:45 AM Feature Video Product Rupp Floor (Video Festival on Stage)  [icon name=”icon-map-marker”] One team creates a video using new footage. Finalist will premeire on screen durgin Feature Video Festivlal starting at 11:15 AM
10:00 AM 3:30 PM Flight Sim Heritage Prefunction Area  [icon name=”icon-map-marker”] One student answers quiz, best scorers use Flight Sim software to fly (K-5 Grades Only. BYOD laptop, MS Flight Sim software and joystick.
12:00 PM 3:00 PM Georgetown College Robot Use Rupp Floor  [icon name=”icon-map-marker”] A robot performs a task and 1 to 2 students discuss the task of the robot (12:00 – 1:00, Check in w/ Robot. 1:00 – 3:00 judging)
11:30 AM 3:00 PM Geotechnologies/Geospatial Thoroughbred Room 7  [icon name=”icon-map-marker”] One team uses GIS to find a solution to a problem
9:45 AM 3:00 PM Graphic Design Product Rupp Floor  [icon name=”icon-map-marker”] One student creates a graphic design  (Student drop off matted piece — as described in rubric — between 9:45 and 10:45 am).  Return at 3:00 for Ribbon Presentation and to collect piece.
12:30 PM 3:30 PM Help Desk Support Service Rupp Dressing Room 5 and 6 [icon name=”icon-map-marker”] One team presents and markets the school/district help desk
11:00 AM 1:00 PM Heritage Council Rupp Dressing Room 3 [icon name=”icon-map-marker”] One team creates a Main Street video
11:00 AM 3:00 PM KSU GIS/MAPS/Cartography Rupp Floor [icon name=”icon-map-marker”] One team creates a digital map or model.  11am-12pm K-5 Div. set up.  12:30-2:30 6-8 & 9-12 Div. set up.
11:00 AM 3:00 PM KY Travel Rupp Dressing Room 4 [icon name=”icon-map-marker”] One team creates a travel campaign that reflects “There’s only one Kentucky”  Teams should report at 11 to sign up for presentation time.
11:00 AM 3:30 PM KYGoPlay MakerSpace Playground Heritage Ballroom 2 [icon name=”icon-map-marker”] One student will generate a web page concerning a topic and interview at State (Report at 10:30 to sign up for Presentation Time)
9:30 AM 11:00 AM Level 2 Project Judge Training Bluegrass Ballroom [icon name=”icon-map-marker”] Level 2 Project Judges will meet and receive training on Level 2 Judging, meet their judge team (check in starts at 9:15 am, trianing starts promptly at 10 am)
11:00 AM 1:00 PM Level 2 Project Judging Heritage Hall [icon name=”icon-map-marker”] Projects that were invited from Regional Fall Showcase present to Judges in hopes of advancing to Level 3 Judging (set up no earlier than 9:30. Juding starts at 11 am)
1:30 PM 4:00 PM Level 3 Project Judges Elkhorn Room C [icon name=”icon-map-marker”] Qualifying projects will be recognized: Best in Group, 7 Runners Up and the 4 Best in Kentucky (K-5 Division, 6-8 Division, 9-12 Division and Technical Division).
10:00 AM 3:30 PM Live Reporting Service Rupp Dressing Room A (Stage Team Area) [icon name=”icon-map-marker”] Student report live from the STLP Stage in Rupp Arena throughout the event keeping the crowd up-to-date on news and scores.
9:45 AM 3:00 PM Manipulated Image Product Rupp Floor [icon name=”icon-map-marker”] One student takes an original photo, manipulates it into a totally new image  (Student drop off matted piece  between 9:45 and 10:45 am).  Return at 3:00 for Ribbon Presentation
10:00 AM 5:00 PM Media Arts Service The HUB: Elkhorn Room B [icon name=”icon-map-marker”] Students use various media formats to create a digital overview of the STLP State Championship events
10:00 AM 3:30 PM Multimedia Content Product Thoroughbred Open Area [icon name=”icon-map-marker”] One student uses three types of digital media to teach a concept. (Student drops off product.  Watch Wall of Winners for Finalist Announcement)
10:00 AM 3:30 PM Music Product Thoroughbred Open Area [icon name=”icon-map-marker”] One student creates an original digital music piece (Student drops off CD with Music)
3:00 PM 4:45 PM NCWIT KY Winners Reception Thoroughbred Room 5 [icon name=”icon-map-marker”] Local NCWIT winners and runner up invited to gather and connect with fellow winners
11:00 AM 3:30 PM Newscast Thoroughbred Room 6 [icon name=”icon-map-marker”] One team documents and explains the school’s news program & includes a sample video
1:00 PM 3:30 PM NKU Mobile App Elkhorn Room A [icon name=”icon-map-marker”] One team creates a mobile application for learning or entertainment
12:30 PM 3:00 PM Photo on Demand Heritage Prefunction Area [icon name=”icon-map-marker”] One student captures a photo with a given theme in a given amount of time.  K-5, 6-8 Only. 12:00 Sign in. 12:30-1:30 Challenge. 1:30 – 3:00 Judging
9:45 AM 3:00 PM Photo Product Rupp Floor [icon name=”icon-map-marker”] One student takes an original photograph  (Student drop off matted piece — as described in rubric — between 9:45 and 10:45 am).  Return at 3:00 for Ribbon Presentation and to collect piece.
10:30 AM 12:45 PM Presenter Service Elkhorn Room A [icon name=”icon-map-marker”] 1-2 students submit a 2-minute presentation video, slides & resume.  Presentation is BYOD.
9:30 AM 7:30 PM Production Company Service KSU Production Truck [icon name=”icon-map-marker”] Students work with the KSU Video Production team to produce live broadcasts during events
11:00 AM 2:00 PM Proven Learning Quick Recall Rupp Floor [icon name=”icon-map-marker”] One student quickly replies to general technology questions. 11-12 K-5, 12-1 6-8, 1-2 9-12 Division
10:00 AM 11:00 AM PSA Finalists – Video Showcase Rupp Floor (Video Festival on Stage) [icon name=”icon-map-marker”] One team creates a PSA video (15, 30 or 60 sec.)
9:30 AM 4:00 PM Racing to the Future Rupp Floor [icon name=”icon-map-marker”] One student’s car will race on a slot car track for fastest speed, best design using STEM.  10-11 Sign In.  11-4 Bracket Racing
11:00 AM 3:30 PM RCX (Robo Challenge Xtreme) Rupp Floor [icon name=”icon-map-marker”] The regional team winners are invited to compete for the RCX state title. 10 am Check In, 11 am Competition begins, 3 pm Competition wraps up
10:00 AM 5:00 PM Social Media Service The HUB: Elkhorn Room B [icon name=”icon-map-marker”] Invited team members provide event updates and news via various social media.
11:00 AM 3:30 PM STLP Game Design Challenge Thoroughbred Room 8 [icon name=”icon-map-marker”] One team plans, designs and presents an original video game
10:00 AM 5:00 PM STLP Blogger Corps The HUB: Elkhorn Room B [icon name=”icon-map-marker”] One student develop stories from STLP State events to be published online
11:00 AM 4:00 PM STLP SAM: Robot Obstacle Course Heritage Ballroom 2 [icon name=”icon-map-marker”] Scavenger hunt related to STLP Districts – open to all
9:30 PM 1:30 PM STLP Scavenger Hunt Hertiage Prefunction Area [icon name=”icon-map-marker”] Scavenger hunt related to STLP Districts – open to all
9:45 AM 3:30 PM Storytelling Product Thoroughbred Open Area [icon name=”icon-map-marker”] One student writes an original story. 9:45-10:45 Drop off printed piece. 12-3 Judging.  3-3:30 Ribbon Presentation and Pick Up Piece.
11:00 AM 3:00 PM SumoBot Rupp Floor [icon name=”icon-map-marker”] 1-2 students program their robot to maneuver another robot off the circular ring within a time limit
10:30 AM 11:00 AM Technical Writing Product Thoroughbred Open Area [icon name=”icon-map-marker”] One student creates a technical piece (Student drops off product by 10:30 am).  Watch Wall of Winners for Finalist Announcement)
11:30 AM 4:00 PM UK Computer Science Thoroughbred Room 4 [icon name=”icon-map-marker”] Two students, BYOD, learn a programming language onsite and complete a task. 11:30-12:30 Stucents check in w/ Laptop. 12:30-4:00 Challenge
12:00 PM 3:00 PM UK Engineering: Minds on Innovation Thoroughbred Open Area [icon name=”icon-map-marker”] One team creates, designs a product, idea or process that solves a problem
12:00 PM 3:00 PM UL Podcast Service Rupp Dressing Room 2 [icon name=”icon-map-marker”] One team uploads best podcast to the UL server
11:00 AM 3:00 PM Web Site Design Thoroughbred Room 1 [icon name=”icon-map-marker”] One student, BYOD and choice software, will design a webpage using a given prompt.  11:00 All check in with Laptop to get a seast.  11:30-12:30 K-5 Div., 1:00-2:15 6-8 Div., 2:45-4:00 9-12 Div.
5:00 PM 7:30 PM STLP Championship Awards Rupp Arena [icon name=”icon-map-marker”] Gather in Rupp Arena to celebrate the day and recognize STLP Finalists

 

By | 2016-11-05T12:45:55+00:00 April 15th, 2016|State Championship, stlp16|

Share This Story, Choose Your Platform!

Toggle Sliding Bar Area

Upcoming Events

  1. Deadline: State Championship Registration

    February 24 @ 11:55 am - 11:59 am EST
  2. STLP18 State Championship

    March 29 @ 9:30 am - 7:30 pm EDT