STLP15_Feature_Image

STLP15: Challenge Category Winners List

Art on Demand
Award District School First Name Last Name Level Category
Second Boyle County Boyle County High School Jose Luster (9-12) Art on Demand
First Fayette County Lafayette High School Quinn Maynard (9-12) Art on Demand

 

Bench Challenge
Award District School First Name Last Name Second Stu First Name Second Stu Last Name Level Category
First Simpson County Lincoln Elementary School Ethan Neal Tayveon Farrow (K-5) Bench Challenge
Second Jessamine County Rosenwald Elementary Chase Richardson Jacob Senters (K-5) Bench Challenge
Second Barren County Barren County Middle School Travis Pendygraft Quincy Ford (6-8) Bench Challenge
First Meade County Stuart Pepper Middle School Ben Rogers John Psyck (6-8) Bench Challenge
First Gallatin County Gallatin County High School Zachary Brewer Andrew Garcia (9-12) Bench Challenge
Second Warren County South Warren High School Dylan Graves Anthony Marcum (9-12) Bench Challenge

 

Cinemania

To view finalists, visit http://kentuckycinemania.org

Award District School Level Category Title Team Name
First Bullitt County Pleasant Grove Elementary (K-5) Cinemania PGE STLP
Second Marion County West Marion Elementary (K-5) Cinemania West Marion STLP
First Fayette County Southern Middle School (6-8) Cinemania Southern Films
Second Warren County Henry Moss Middle School (6-8) Cinemania @HenryMossMiddle
First Boone County RANDALL K. COOPER HIGH SCHOOL (9-12) Cinemania COOPER NOW Media Team
Second Larue County Larue County high School (9-12) Cinemania TechnoManiacs

 

Coding Challenge
Award District School First Name Last Name Level Category
First Fayette County Paul Laurence Dunbar High School Morgan Hopkins (9-12) Coding Challenge
Second Fayette County Lafayette High School Akshaykumar Kalose (9-12) Coding Challenge

Dell & Microsoft Gaming: Minecraft
Award District School First Name Last Name Level Category Team Name
First Wayne County Wayne County Middle School Samuel Beckley (6-8) Gaming Orange Team
First Shelby County West Middle School Nick Cavanaugh (6-8) Gaming Orange Team
First Warren County Henry Moss Middle School Ethan Cruz (6-8) Gaming Orange Team
First Warren County Warren Elementary Katia Cruz (6-8) Gaming Orange Team
First Warren County Drakes Creek Middle Ethan Elliott (6-8) Gaming Orange Team
First Metcalfe County Metcalfe County Middle School Zach Shearer (6-8) Gaming Orange Team
First Jessamine County Jessamine Career and Technology Center Bruce Bennett (9-12) Gaming Yellow Team
First Henderson County Henderson County High School Damon Burks (9-12) Gaming Yellow Team
First Jefferson County Public Schools Eastern H.S. Brendon Hemminger (9-12) Gaming Yellow Team
First Grant County Grant County High School Christian McGee (9-12) Gaming Yellow Team
First Jessamine County East Jessamine High School Kendall Nelson (9-12) Gaming Yellow Team
First Knott County Knott County Central High School Danielle Slone (9-12) Gaming Yellow Team
First Fort Thomas Independent Johnson Elementary Cooper Alerding (K-5) Gaming Green Team
First Jackson County McKee Elementary Caleb Barrett (K-5) Gaming Green Team
First Franklin County Westridge Elementary School Travis D’Hondt (K-5) Gaming Green Team
First Hazard Independent Hazard Middle School Isaac Deaton (K-5) Gaming Green Team
First Jackson County Sand Gap Elementary Kaleb Gentry (K-5) Gaming Green Team
First Gallatin County Gallatin County Upper elementary Charlie Perkins (K-5) Gaming Green Team
First Fleming County Flemingsburg Elementary School Logan Smalley (K-5) Gaming Green Team

Digital Art: Original Art
Award District School First Name Last Name Level Category Title
Second Fayette County Julius Marks Elementary Ashlyn Rockwell (K-5) Digital Art Candygrams
First Marion County Lebanon Middle Kassidy Mattingly (6-8) Digital Art Bubbles
First Warren County Alvaton Elementary Haley Page (6-8) Digital Art Seahorse Daydream
Second Warren County South Warren Middle School Kelly Heuter (6-8) Digital Art Life’s a Lightning Bolt
First Hardin County North Hardin High School Amy Anderson (9-12) Digital Art The Pain from Golden Times
Second Warren County South Warren High School Jacob Miller (9-12) Digital Art Ice Staff

Digital Art: Graphic Design
Award District School First Name Last Name Level Category Title
First Ashland Independent Charles Russell Elementary Bailee Schirtzinger (K-5) Graphic Design Thank You Veterans!
Second Pike County Mullins Elementary School Malorie Blackburn (K-5) Graphic Design Good Day Kentucky
First Marion County Lebanon Middle Olivia Ford (6-8) Graphic Design Today’s Dreams
Second Warren County Henry Moss Middle School Jeyda Bays (6-8) Graphic Design Bully
First Eminence Independent Eminence High School Cameron Mathis (9-12) Graphic Design Unlock
Second Grant County Grant County High School Stephen Raleigh (9-12) Graphic Design Open New Doors

Digital Art: Manipulated Image
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
First Jackson County Sand Gap Elementary Aliesha Rader (K-5) Manipulated Photo The Sky https://sites.google.com/site/sandgapstlp/2014—2015-winter-products-entries/manipulated-image-aliesha-rader
Second Jackson County Tyner Elementary Eden Lakes (K-5) Manipulated Photo The Mirrored Building http://www.jackson.kyschools.us/olc/page.aspx?id=2004&s=152
First Fleming County Flemingsburg Elementary School Audrey Suit (6-8) Manipulated Photo Tears http://www.fleming.kyschools.us/olc/page.aspx?id=9214&s=168
Second Fleming County Simons Middle School Shelby Litzler (6-8) Manipulated Photo Blind Eye http://www.smslibrary.org/Pages/ManipulatedImageShelby.aspx
Second Bath County Bath County High School Lexie Craig (9-12) Manipulated Photo Bug Caught in a Swirl Storm http://www.bath.kyschools.us.schools.bz/1/Content2/40770
First Eminence Independent Eminence High School Serena Dockter (9-12) Manipulated Photo A Soldiers Return http://eisstlp.weebly.com/manipulated-images.html

 

Digital Art: Original Photo
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
Second Pulaski County Northern Elementary Rinna Tarter (K-5) Original Photo Moo-Perfect http://nes.pulaski.schoolfusion.us/modules/groups/homepagefiles/cms/1492401/Image/Rinna%20Tarter%20animal%20for%20coasters.jpg?sessionid=7034a2fd7a239fa8db55a455f97496cd
First Warren County Richardsville Elementary Adam Comer (K-5) Original Photo The Southern 630 http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=181108&s=2385
Second Ashland Independent Ashland Middle School Payton Scott (6-8) Original Photo Lizzie http://www.ashland.kyschools.us/userfiles/337/Hyakutake/Lizzie.jpg
First Warren County South Warren Middle School Anna Sweets (6-8) Original Photo My Tractor http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=182078&s=2618
Second Eminence Independent Eminence High School Serena Dockter (9-12) Original Photo Firehouse http://eisstlp.weebly.com/photography.html
First Hardin County North Hardin High School Raymond Gallagher (9-12) Original Photo “Bear”ly Treading Water https://sites.google.com/a/hardin.kyschools.us/nhhs-trojan-pride/home/stlp-virtual-judging-submissions/digital-art-product/graphic-design-product/manipulated-image-product/photo-product

Digital Video: Documentary
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
Second Franklin County Westridge Elementary School Pauli and Emily Hancock and Rogers (K-5) Documentary Mary Hamilton: Storyteller http://www.franklin.kyschools.us/DocumentaryVideo22015.aspx
First Franklin County Westridge Elementary School Maggie, Sierra, Macy, and Hailey Richardson, Weber, McDonald, and Martin (K-5) Documentary Timeline of a Terrific Teacher: Decades of Dedication http://www.franklin.kyschools.us/DocumentaryVideo12015.aspx
Second Pulaski County Somerset Christian School Jon, Lauren, Annalise, Miriam Moore, Kessler, Scott, Ritchey (6-8) Documentary Lift Off! http://youtu.be/5bJmgNEBmQE
First Warren County Drakes Creek Middle Sophie South (6-8) Documentary Tim South Documentary 2: Product URL: http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=181722&s=1529
First Scott County Elkhorn Crossing School Noah Boyd (9-12) Documentary Family an Blood http://ecsstlp2015.weebly.com/documentary-product.html
Second Warren County South Warren High School Madison Priddy (9-12) Documentary Down with the Facts https://sites.google.com/a/warren.kyschools.us/south-warren-high-stlp/1st-grade/6th-grade-1

Digital Video: Feature
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
Second Franklin County Westridge Elementary School Jaleia, Amiya, Kaeli, and Leah Hatchett, Gordon, Harris, and Gordon (K-5) Feature Video Beast to Beauty http://www.franklin.kyschools.us/FeatureVideo12015.aspx
First Franklin County Westridge Elementary School Leah, Lauren, and Grayson Hibbitts, McGaughey, and Wilhoite (K-5) Feature Video History of Christmas http://www.franklin.kyschools.us/FeatureVideo22015.aspx
Second Anderson County Anderson County Middle School Mustang Media (6-8) Feature Video Mustang Media http://youtu.be/N2gN7DWgto0
First Warren County Drakes Creek Middle Drakes Creek (6-8) Feature Video My First Project http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=181724&s=1529
Second Henry County Henry County High School Frankie Taylor (9-12) Feature Video Vamp and the Falcon http://web.henry.kyschools.us/wcatnews/STLP/Vamp%20and%20The%20Falcon.mov
First Scott County Elkhorn Crossing School Ceire Bolton (9-12) Feature Video The Journal http://ecsstlp2015.weebly.com/feature-video-product.html

Digital Video: Public Service Announcement (PSA)
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
Second Franklin County Westridge Elementary School Joey, Nahum, and Dylan Curtsinger, Quarles, and McGaughey (K-5) PSA Clean Up Kentucky: Give Hugs Not Drugs http://www.franklin.kyschools.us/PSAVideo12015.aspx
First Franklin County Westridge Elementary School Adrianna Dean (K-5) PSA Read To Succeed http://www.franklin.kyschools.us/PSAVideo22015.aspx
First Fayette County Southern Middle School Elizabeth Evans (6-8) PSA Talk! https://www.youtube.com/watch?v=dyEb1Xkzjbo
Second Warren County Henry Moss Middle School Erin Caudill (6-8) PSA Cyberbullying http://henrymossstlp.weebly.com/-psa-product.html
First Henry County Henry County High School Izabelle Miller (9-12) PSA Underage Drinking http://web.henry.kyschools.us/wcatnews/STLP/Underage%20DrinkingPSA.mov
Second Fayette County Eastside Technical Center Tonya Joners (9-12) PSA Suicide

EKU Aviation Challenge
Award District School First Name Last Name Level Category
Second Warren County Drakes Creek Middle Scott Roberts (6-8) EKU Aviation
First Warren County South Warren Middle School Trent Rice (6-8) EKU Aviation
Second Campbellsville Independent Campbellsville High School Austin Ward (9-12) EKU Aviation
First Warren County South Warren High School Ava Miller (9-12) EKU Aviation

 

ePublishing
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
Second Ashland Independent Charles Russell Elementary Taylor & others York & others (K-5) ePublishing Fall 2014 Smoke Signal Newletter http://www.ashland.kyschools.us/docs/newsletters/SSNFall2014-0.pdf
First Bath County Owingsville Elementary School Clara Beth Toy (K-5) ePublishing The Problem at the Candy Store http://storybird.com/books/the-problem-at-the-candy-store/?token=n73w7urbpx
First Butler County Butler County Middle School Mattie Wells (6-8) ePublishing Grade Card Pick-up & Family Night http://www.butlerschools.net/2/Content2/354
Second Warren County Henry Moss Middle School Stephon Ford (6-8) ePublishing Tech Help Desk http://henrymossstlp.weebly.com/tech-help-desk.html
First Marion County Marion County High School Allie Evans (9-12) ePublishing May Cemetery Directory http://kycemetery.weebly.com/
Second Woodford County Woodford County High School Alex Parrott (9-12) ePublishing On Our Way Home http://www.woodford.k12.ky.us/userfiles/12/On%20Our%20Way%20Home%2C%20WCHS%20Art%20Design%20and%20Voice.pdf
Second Woodford County Woodford County High School Rachel Kral (9-12) ePublishing WCHS Digital Magazine Stand http://wchsdigitalmagazinestand.weebly.com/stlp-submissions.html

 

Extreme Networking Challenge
Award District School First Name Last Name Level Category
First Fleming County Simons Middle School Breanna Flora (6-8) Extreme Networking
Second Fleming County Simons Middle School Laney McCord (6-8) Extreme Networking
First Nelson County Nelson County ATC Roby Pile (9-12) Extreme Networking
Second Pendleton County Pendleton County High School Montgomery Franxman (9-12) Extreme Networking

 

Flight Sim
Award District School First Name Last Name Level Category
Second Russell Independent Russell-McDowell School Duncan McGinnis (K-5) Flight Sim
First Warren County Jody Richards Elementary School Ryan Brown (K-5) Flight Sim

 

Geek Squad Ready
Award District School First Name Last Name Level Category
Second Lee County Lee County High School Katie Ackerman (9-12) Geek Squad Ready
Second Nelson County Thomas Nelson High School Nada Kaissieh (9-12) Geek Squad Ready
First Simpson County Franklin Simpson High School Amber Kitchen (9-12) Geek Squad Ready

 

Georgetown College: Robotics Use
Award District School First Name Last Name Second Stu First Name Second Stu Last Name Level Category
First Jefferson County Public Schools Field Elementary Norah Hill Sam Newton (K-5) Georgetown Robotics Use
Second Trimble County Bedford Elementary Elise Beeles Lauren Haney (K-5) Georgetown Robotics Use
Second Breathitt County Sebastian Middle School Caleb Spencer Madison Turner (6-8) Georgetown Robotics Use
Second Fayette County Beaumont Middle Josh Davis Shamik Chandrachood (6-8) Georgetown Robotics Use
First Jefferson County Public Schools Iroquois High Jasmin Martinez David Tran (9-12) Georgetown Robotics Use
Second Warren County South Warren High School Zack Gibbs (9-12) Georgetown Robotics Use

 

Geotechnologies/Geospatial Literacy Challenge
Award District School Level Category Title
Second Jefferson County Public Schools Doss High School (9-12) Geotechnologies/Geospatial Learning Doss High School GIS “Can Louisville Become a Walk-able Community?”
Second Marion County Marion County High School (9-12) Geotechnologies/Geospatial Learning May and Merrimac Cemeteries
First Jefferson County Public Schools Doss High School (9-12) Geotechnologies/Geospatial Learning Crime Analysis

 

Avaya: Get Certified!
Award District School First Name Last Name Level Category Title
First Simpson County Franklin Simpson Middle School Makayla Nelson (6-8) Avaya Get Certified! Midwifery using Technology
Second Simpson County Franklin Simpson Middle School Gabe Henson (6-8) Avaya Get Certified! Technology in the Marines
First Grant County Grant County High School Stephen Raleigh (9-12) Avaya Get Certified!
Second Simpson County Franklin Simpson High School Ben Byrum (9-12) Avaya Get Certified!

 

Help Desk/Desktop Support Challenge
Award District School Level Category Team Name
Second Bath County Owingsville Elementary School (K-5) Help Desk Support One Stop Tek Shop
First Warren County Richardsville Elementary (K-5) Help Desk Support Bobcat Help Desk, Jr.
First Bath County Bath County Middle (6-8) Help Desk Support Bath County Middle School
Second Bowling Green Independent Bowling Green Jr. High (6-8) Help Desk Support BGJHS
Second Barren County Barren County High School (9-12) Help Desk Support Trojan Tech
First McLean County McLean County High School (9-12) Help Desk Support McLean County High School

 

Heritage Council
Award District School Level Category Title
First Fayette County Julius Marks Elementary (K-5) Heritage Council Will Venters
Second Scott County Northern Elementary (K-5) Heritage Council Georgetown STARS
Second Allen County James E Bazzell Middle School (6-8) Heritage Council Patriot Productions
First Warren County South Warren Middle School (6-8) Heritage Council Spartans on Main Street
First Scott County Elkhorn Crossing School (9-12) Heritage Council Elkhorn Crossing School
Second Warren County Greenwood High School (9-12) Heritage Council Greenwood: Inside BG

 

KATE: Lean on Me
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
First Marion County Lebanon Middle Lebanon Middle (6-8) KATE: Lean on Me Change a Life Be a Friend http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=30323&c=28123&s=265
Second Warren County Drakes Creek Middle Drakes Creek (6-8) KATE: Lean on Me Lean on Me Let’s Stop the Bullying http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=182737&s=1529
Second Breathitt County Breathitt High School BHS STLP Team (9-12) KATE: Lean on Me Bullying: Don’t Be a Victim! http://www.breathitt.k12.ky.us/school_NewsArticle.aspx?artID=22038&schoolID=2#sthash.2u6QczIQ.a036HrJ4.dpbs
First Marion County Marion County High School (9-12) KATE: Lean on Me Lean on Me https://www.youtube.com/watch?v=RzQPHd5m_Qs

 

Kentucky State University: Mapping/Cartography Challenge
Award District School First Name Last Name Second Stu First Name Second Stu Last Name Level Category Title Product URL
Second Jackson County Tyner Elementary Matt Carl (K-5) KSU GIS/Mapping The Mighty Mile http://www.jackson.kyschools.us/olc/page.aspx?id=2000&s=152
First Scott County Northern Elementary GPS Guys & Gals (K-5) KSU GIS/Mapping KSU GIS/Maps/Cartography http://nesfifthgrade.weebly.com/projects-and-special-instructions.html
Second Marion County Lebanon Middle Hank Hardin (6-8) KSU GIS/Mapping Marion County Industries http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=28128&c=28123&s=265
First Marion County Lebanon Middle Grant Brown (6-8) KSU GIS/Mapping Saint Catherine College http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=28128&c=28123&s=265
Second Marion County Marion County High School Allie Evans (9-12) KSU GIS/Mapping May and Merrimac Cemetery http://kycemetery.weebly.com/
First Scott County Scott County Ninth Grade Mallory Thompson LiAnna Steffen (9-12) KSU GIS/Mapping Historical Georgetown http://www.arcgis.com/explorer/?present=0db185e8eee949088936e192401f06d0

 

KY Travel
Award District School Level Category Title
First Bullitt County Pleasant Grove Elementary (K-5) KY Travel PGE KY STLP
Second Meade County David T Wilson (K-5) KY Travel M & B productions
Second Meade County Stuart Pepper Middle School (6-8) KY Travel Sipes & Matthews
First Warren County South Warren Middle School (6-8) KY Travel Spartans across the Commonwealth
First Campbellsville Independent Campbellsville High School (9-12) KY Travel Abby Hieneman
Second Fayette County Paul Laurence Dunbar High School (9-12) KY Travel Madison Hopkins

 Microsoft IT Academy: Game Design Challenge
Award District School Level Category Team Name
Second Fayette County Beaumont Middle (6-8) Game Design Challenge Kokofuku Suru
First Fayette County Lafayette High School (9-12) Game Design Challenge Lafayette High School Gamers
Second Warren County Warren Central High School (9-12) Game Design Challenge Escapade

Multimedia Content
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
First Fayette County Julius Marks Elementary Jude Holder (K-5) Multimedia Content Toilet Talk http://www.staff.fcps.net/dkiser/2014-2015%20State%20Products/Multimedia%20Product%201.htm
Second Jackson County Sand Gap Elementary Nathan Masters (K-5) Multimedia Content How to Make an Alternating Circuit https://sites.google.com/site/sandgapstlp/2014—2015-winter-products-entries/multi-media-product-nathan-masters
Second Marion County Lebanon Middle Olivia Ford (6-8) Multimedia Content Ancient Egypt http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=28130&c=28123&s=265
First Marion County Lebanon Middle Hallie Hamilton (6-8) Multimedia Content Clay Hill http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=28130&c=28123&s=265
First Marion County Marion County High School Allie Evans (9-12) Multimedia Content Milford Lowe’s Merrimac Mule Days https://www.youtube.com/watch?v=8Dco0P9GAG0
Second Scott County Elkhorn Crossing School S. Kirtley S. Thompson (9-12) Multimedia Content Empower Our Girls http://ecsstlp2015.weebly.com/multimedia-content-product.html

 Music
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
First Jackson County Tyner Elementary Benjamin Madden (K-5) Music Grid Down http://www.jackson.kyschools.us/olc/page.aspx?id=2001&s=152
First Marion County Lebanon Middle Emma Humphress (6-8) Music Blast from the Brass http://www.marion.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=28131&c=28123&s=265
Second Somerset Independent Meece Middle Ben Brimer (6-8) Music The Anthem of Apollo https://www.youtube.com/watch?v=XyCQQt-qHZ4&feature=youtu.be
First Ballard County Ballard Memorial High School Hayden LeFevre (9-12) Music Passed Months https://sites.google.com/site/multimediabmhs/stlp/music-product-2
Second Ballard County Ballard Memorial High School Cutler Phillippe (9-12) Music The Signal https://sites.google.com/site/multimediabmhs/stlp/music-product

Newscast Challenge
Award District School Level Category Title
First Franklin County Westridge Elementary School (K-5) Newscast Westridge Wolf Pack News
Second Warren County Lost River (K-5) Newscast Lost River Elementary Morning News Show
First Anderson County Anderson County Middle School (6-8) Newscast Mustang Media
Second Warren County Alvaton Elementary (6-8) Newscast The Early Bird News Show
First Bath County Bath County High School (9-12) Newscast BCTV

 

Northern Kentucky University: Mobile App Design Challenge
Award District School Level Category Title
First Carroll County Cartmell Elementary (K-5) NKU Mobile App Cartmell Mobile App Team
Second Trimble County Bedford Elementary (K-5) NKU Mobile App BES Game/Wilson Raisor
First Campbell County Campbell County Middle (6-8) NKU Mobile App The App Attackers
Second Logan County Auburn School (6-8) NKU Mobile App Team CAZZ
First Boyle County Boyle County High School (9-12) NKU Mobile App RebelTech
Second Fayette County Paul Laurence Dunbar High School (9-12) NKU Mobile App PLD Planner App

Digital Art: Photo on Demand
Award District School First Name Last Name Level Category
First Montgomery County Montgomery County Intermediate School Abigail Church (K-5) Photo on Demand
Second Scott County Northern Elementary Blake Ford (K-5) Photo on Demand
Second Christian County Hopkinsville Middle School Hannah Croom (6-8) Photo on Demand
First Logan County Auburn School Taylor Gipson (6-8) Photo on Demand
Second Campbell County Campbell County High School Kara Teipel (9-12) Photo on Demand
First Campbell County Campbell County High School Alyssa Weber (9-12) Photo on Demand

 

Presenter
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
First Bath County Owingsville Elementary School Makayla Hatfield (K-5) Presenter Green Screen Photography http://www.bath.kyschools.us/userfiles/171/VID00010.MP4
Second Fayette County Julius Marks Elementary Xander Zahand (K-5) Presenter CPU Switcheroo http://www.staff.fcps.net/dkiser/2014-2015%20State%20Products/Presenter%20Service%201.htm
First Warren County Drakes Creek Middle Trenton D Spencer B (6-8) Presenter Legomation http://www.warrencountyschools.org/olc/page.aspx?id=182756&s=1529
Second Warren County South Warren Middle School Leah / Ashtyn Palmquist / Vandiver (6-8) Presenter Google Classroom https://www.youtube.com/watch?v=n5Vgj-5NBzU&feature=youtu.be
First Warren County Warren Central High School Christian Felts (9-12) Presenter Infinite Campus http://stlp2015wchs.webs.com/presenter-reporter-service

 

Proven Learning: Quick Tech Recall Showdown
Award District School First Name Last Name Level Category Title
Second Paintsville Independent Paintsville Elementary Haley Sorrell (K-5) Proven Learning Quick Recall
First Scott County Anne Mason Elementary Ethan Sexton (K-5) Proven Learning Quick Recall
First Christian County Christian County Middle School Callie Butler (6-8) Proven Learning Quick Recall
Second Jefferson County Public Schools Meyzeek Middle Luke Morgan (6-8) Proven Learning Quick Recall
Second Hardin County North Hardin High School Jason Sogan (9-12) Proven Learning Quick Recall
First Fayette County Lafayette High School Akshay Kalose (9-12) Proven Learning Quick Recall

 

Racing to the Future: Design Challenge
Award District School First Name Last Name Level Category
First Hart County Cub Run Elementary School Kaleigh Fish (K-5) Racing to the Future
Second Owensboro Independent Sutton Elementary Maegan Hale (K-5) Racing to the Future
Second Fayette County Carter G. Woodson Academy Stan Shelby (6-8) Racing to the Future
First Rowan County Rowan County Middle School Dilan Maxey (6-8) Racing to the Future
Second Simpson County Franklin Simpson High School James Crain (9-12) Racing to the Future
First Warren County South Warren High School Faith Rowlett (9-12) Racing to the Future

Racing to the Future: Race Time Championship
Award District School First Name Last Name Level Category
First Monroe County Gamaliel Elementary School Emmanuel Gonzales (K-5) Racing to the Future
Second Monroe County Gamaliel Elementary School Ezra Pitcock (K-5) Racing to the Future
Second Fayette County Carter G. Woodson Academy Stan Shelby (6-8) Racing to the Future
First Monroe County Monroe County Middle School Jonah Ford (6-8) Racing to the Future
Second Fayette County Carter G. Woodson Academy Jerome Brown (9-12) Racing to the Future
First Pike County Pike County Central High School Jacob Coleman (9-12) Racing to the Future

 

Storytelling
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
Second Franklin County Westridge Elementary School Hayden Sargent (K-5) Storytelling The Invaders http://www.franklin.kyschools.us/StorytellingProduct22015.aspx
First Metcalfe County Metcalfe County Elementary Ava Slinker (K-5) Storytelling The Snake and the Mouse https://sites.google.com/site/mcesstlp/snakeandmouse?pageUrlChanged=snakeandmouse
First Bath County Bath County Middle Kennedy Johnson (6-8) Storytelling Tom Turner https://www.youtube.com/watch?v=JdBur4fJSFg&feature=youtu.be
Second Jackson County Jackson County Middle School Jesse Howard (6-8) Storytelling The Worst Thing Ever https://sites.google.com/site/jcmiddlestlpky/home/digital-products-2015/the-worst-thing-ever
Second Breathitt County Breathitt High School Ted Austin Hudson (9-12) Storytelling Noah’s Ark http://www.breathitt.kyschools.us/UserFiles/105/STLP%20documents/Noah’s%20Ark%20(1)%20copy.pdf
First Woodford County Woodford County High School Kendall Johnson (9-12) Storytelling Home https://www.youtube.com/watch?v=Vc_6QJpYokU

 

Sumo Bot
Award District School First Name Last Name Second Stu First Name Second Stu Last Name Level Category
Second Jefferson County Public Schools Field Elementary Liam Spurlock Nate Walker (K-5) SumoBot
First Monroe County Gamaliel Elementary School Maylee Collins Jack Holland (K-5) SumoBot
Second Estill County Estill County Middle School Andrew Samples Colby Lynch (6-8) SumoBot
First Fayette County Bryan Station Middle School Hannah Spencer-Pope Caleb Robinson (6-8) SumoBot
First Franklin County Franklin County High School Mikeal Wiley Joey Wiley (9-12) SumoBot
Second Jefferson County Public Schools Iroquois High Kasim Alasolman Berner Perez (9-12) SumoBot

 

Technical Writing
Award District School First Name Last Name Level Category Title Product URL
First Metcalfe County Metcalfe County Elementary Braelyn Davis (K-5) Technical Writing How to check your grades on Infinite Campus (student version)! https://sites.google.com/site/mcesstlp/howtousetechwriting
Second Pendleton County Northern Elementary School Madeline Miles (K-5) Technical Writing Teaching Teachers http://www.pendleton.kyschools.us/olc/page.aspx?id=12962&s=350
First Fleming County Simons Middle School Sydney Dales (6-8) Technical Writing Clash of Clans http://www.smslibrary.org/Pages/TechnicalWritingSydney.aspx
Second Fleming County Simons Middle School Chrissie Bramel (6-8) Technical Writing Instasize and Instagram http://www.smslibrary.org/Pages/TechnicalWritingChrissy.aspx
Second Berea Independent Berea High Allison Cunnigan (9-12) Technical Writing Google Docs https://onedrive.live.com/redir?resid=5D05DDDD36DF0A6B!7860&authkey=!AAOgdV6ZT7jNG80&ithint=file%2cdocx
First Fleming County Fleming County High School Tabitha Bellamy (9-12) Technical Writing Gimp http://www.fleming.kyschools.us/olc/folder.aspx?id=9236&s=215&c=3728

 

University of Kentucky – Engineering: Minds on Innovation
Award District School Level Category Title Team Name
Second Ashland Independent Charles Russell Elementary (6-8) UK Engineering: Minds on Innovation KY DDL
First Warren County Henry Moss Middle School (6-8) UK Engineering: Minds on Innovation @HenryMossMiddle
Second Fayette County Bryan Station High School (9-12) UK Engineering: Minds on Innovation Drake Witt
First Marion County Marion County High School (9-12) UK Engineering: Minds on Innovation Always Up

 

University of Kentucky: Computer Science Challenge
Award District School First Name Last Name Second Stu First Name Second Stu Last Name Level Category
First Bath County Crossroads Elementary Nila Barnes Braden Akers (K-5) UK Computer Sci
First Anderson County Anderson County Middle School Noah Medley Alex Sutherland (6-8) UK Computer Sci
Second Fayette County Jessie M. Clark Middle School Victor Yates (6-8) UK Computer Sci
Second Franklin County Western Hills High School Parker Buckley Griffin Quarles (9-12) UK Computer Sci

 

University of Louisville: Podcasting Challenge
Award District School Level Category Title
First Jefferson County Public Schools Crums Lane Elementary (K-5) UL Podcast Teacher of the Week
Second Marion County Lebanon Middle (6-8) UL Podcast WLMS News/Lebanon Middle
Second Harrison County Harrison County Middle School (6-8) UL Podcast Will Lucky

 


 

Web Design Challenge
Award District School First Name Last Name Level Category
Second Ashland Independent Charles Russell Elementary Drew Kiser (K-5) Web Design Challenge
First Warren County Rich Pond Elementary William Trussell (K-5) Web Design Challenge
First Warren County Henry Moss Middle School Ngoc Nguyen (6-8) Web Design Challenge
Second Warren County South Warren Middle School Avery Douglas (6-8) Web Design Challenge
Second Fayette County Lafayette High School Akshaykumar Kalose (9-12) Web Design Challenge
First Pike County Pike County Central High School Amanda Arts (9-12) Web Design Challenge